SİEMENS Simcenter Virtual.Lab Akustik Simülasyonlar 
Firmalar , müşterilerin gürültüsüz ürünleri tercih etmesi, rakiplerin sunduğu ses kalitesiyle pazar paylarını artırmaları karşısında akustik analizlere verdikleri önemi arttırmaktadırlar.

Simcenter Virtual.Lab Akustik yazılımı diğer yaklaşımlarla haftalarca sürebilecek akustik analizleri çok daha kısa sürelerde gerçekleştirir. Virtual.Lab Acoustic ile akustik konforu sağlamak için istenen kriterlere uygun ürünler elde edebilirsiniz.

Bazı Uygulama Alanları:
- İçten yanmalı motorlarda ve makinelerde oluşan gürültüler
- Panellerden ses iletimi
- Kapsül modelleme
- Susturucu tasarımları (intake and exhaust)
- Taşıt akustik analizleri
- Akışkan Kaynaklı Gürültüler
- Ses Sistemi Optimizasyonları
- Kabin Akustik Konforu
- Dış Ortam Gürültü Yayılımı
- Su altı Akustiği
- Ultrasonic Sensör
- Havalandırma GürültüleriSimcenter Virtual.Lab'ın akustik çözümlerinde sunduğu yaklaşımlar ile sistem üzerindeki tasarım değişikliklerini dakikalar içerisinde modelleyebilirsiniz. Akustik meshi gün içerisinde kısa sürede oluşturup mühendislik probleminiz için aynı gün içerisinde değişik bakış açılarına sahip olabilir ve geliştirilmesini için aşama kaydedebilirsiniz. Ürünün konsept aşamasında birçok alternatif hakkında bilgi sahibi olabilir ve seri üretim aşamasına kadar sistematik bir şekilde ürününüzün akustik performansını geliştirebilirsiniz.

SİMCENTER SYSNOISEteknolojisinin LMS Virtual.Lab içerisine entegre edilmesiyle , sanal modeller kullanarak konsept ürün geliştirme ve iyileştirme sürecinden test tabanlı doğrulama aşamasına kadar dünyanın en gelişmiş akustik analiz aracını kullanıcılara sunar. LMS Virtual.Lab Acoustic, yapısal kaynaklı gürültüler, akışkan kaynaklı gürültüler, akustik kaynaklar ile yapılan analizlerin sonucu yaşanan akustik problemler giderilebilir.

- Akustik sorunların kaynakları tam olarak bulunabilir.
- Tasarımdaki değişikliklerin etkilerini hızlı bir şekilde sonuçlara taşır.
- Akustik iyileştirmelerin yükünü ve maliyetini en aza indirir.
- Gürültü seviyesi azaltılır ve prototip öncesi istenen ses kalitesine ulaşılır.

CAD ve CAE ve Test veri transferi

LMS Virtual.Lab Acoustic CAD, CAE ve test yazılımlarıyla sorunsuz bir şekilde veri transferine izin verir. Böylece akustik analizler için yeni model oluşturma, farklı uygulamalar için tekrar model oluşturma yada dosya formatlarını çevirme gibi zaman kaybına sebep olan süreçler yaşanmaz. Yapısal analizler için gereken modal analiz tercih edilen sonlu elemanlar çözücüsü ile elde edilip Virtual.Lab içerisinde kullanılabilir.

Akustik Analiz için Model Tanımlama

Akustik hesaplamalar için yapısal titreşimleri tanımlamak oldukça kolaydır. Frekansa bağlı absorbe özelliği olan yüzeyler gibi bir çok akustik özellik kolayca tanımlanabilir. Akustik cevap alabilmek için çeşitli akustik alanlar ve noktalar (örn: ISO field-point mesh) tanımlanabilir. Basit bir noktadan karmaşık yapılı şekillere kadar akustik kaynak tanımlaması yapmak mümkündür. Hareketli parçalardan oluşan bir tasarımın LMS Virtual.Lab Motion'da sistem düzeyinde yapılan bir mekanik simülasyon sonucu akustik analizi için yapıda titreşime sebep olan kuvvetlerin tespiti mümkündür.

Akustik Analizler için Mesh Oluşturma

LMS Virtual.Lab Akustik, iç ve dış yayılım problemleri için akustik mesh oluşturma prosesini hızlandırmıştır. Akustik meshler, free edge, uygun sınır koşullarını sağlamak için junction ve de rippling işleminden kaynaklanan olası hatalar için otomatik düzeltilir.

Akustik Problemlerin Çözümü

Ürün geliştirme sürecinde, başarılı bir akustik analiz için sonuçların doğruluğu ve hesaplama süresi en kritik noktalardır. LMS SYSNOISE çözücüsüyle Virtual.Lab Akustik alanında rakipsizdir.

Frekans alanında, geçici rejim problemleri için zaman alanında çözümler mümkündür, yüksek hızlı iteratif FEM çözücüsü, yüksek hızlı BEM çözücüsü, Fast MultiPole BEM (FMBEM) çözücüsü, direkt ve endirekt çözüm metodolojisi, paralel çözücüler ve Akustik Transfer Vektör (ATV) çözücüleri de SYSNOISE'un yetenekleri arasındadır.

Sonuçları Görüntüleme ve Yorumlama

Mühendislerin akustik performansları doğrulamaya, varolan akustik problemleri tespit etmeye ve bu problemler için akılcı çözümler geliştirmeye ihtiyaçları vardır. Mühendislerin analiz sonuçlarını işleme, görüntüleme ve yorumlamaları için oldukça geniş seçenekler sunan post-process araçlarına ihtiyaçları vardır. LMS Virtual.Lab Akustik tüm bu araçlara sahiptir. Analizlerin sonucunda post-process ile istenen sonuçlara kolayca ulaşmak ve sonuçların inceleneceği detaylı grafikler oluşturmak mümkündür. Görsel animasyonlar ile yapısal ve akustik modeller üzerinde daha etkili incelemeler yaparak model üzerinde daha detaylı bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Tasarımları Geliştirme ve Optimizasyon

LMS Virtual.Lab Akustiğin en önemli avantajlarından biri de tasarım yada sistem üzerinde yapılan değişikliğin sistem cevabı üzerindeki etkilerini hızlıca gözlemleyebilmektir. Oldukça efektif olan parametrik analiz yeteneği ile işlem akışları otomatik bir şekilde tamamlanır. Örneğin içten yanmalı bir motorun varolan akustik meshini koruyarak sadece motora etki eden kuvvetleri değiştirip motorun yeni çalışma koşulları altındaki akustik performansını gerçekleştirebilir ve eski sonuçlar ile yeni sonuçları akustik hedefler çerçevesinde karşılaştırabiliriz. DOE (Design of Experiments) ve optimizasyon kullanımı ile tasarımın parametrelerini, akustik hedefler doğrultusunda güvenilir bir performansa ve optimum değerlere ulaştırabiliriz.

Otomasyon ve Kodlama

LMS Virtual.Lab Desktop, kuvvet atama,kaynak atama yada bir akustik simülasyonun kurulumu gibi tekrarlanan süreçlerin kaydedilmesini ve daha hızlı bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Visual Basic kodları ile süreçleri özelleştirebilir, tek tuş ile standart bir hesaplamanın yapılmasını ve raporlanmasını sağlayabiliriz.