Microflown Scan & Paint
Microflown Scan & Paint sistemini kullanarak değişken frekans aralıklarındaki, sabit ses alanlarını görselleştirebilirsiniz.

Örneğin endüstriyel üretim ortamı, motor parçası imalatı gibi gürültülü sektörlerde; pratikte yankısız ( anechoic ) ortam sağlamak mümkün olmamaktadır. PU prob tabanlı ses şiddeti ölçümleri hem ses basıncını hemde parçacık hızını ölçerken arka plan sesinden veya yansımalardan etkilenmez. Ayrıca yüksek ses yoğunluk oranına sahip yerlerde bile ölçüm yapılabilir.  

Kaliteli bir ölçüm için ölçümü çok sayıda noktaya dağıtmak gerekir. Bunun için geliştirilen hızlı bir yöntem sayesinde probun hangi nokta üzerinde olduğunu gösteren görüntü ve o noktadaki ses verisi aynı anda kaydedilir. Yazılım içerisinde kaydedilen görüntüde probu otomatik olan takip eden bir fonksiyon sayesinde, görüntü ve ses kaydı birlikte senkron biçimde işlenir. Böylece hızlı bir biçimde geniş yüzeylerde ve yankımalı ortamlarda gürültü haritası hesaplamak mümkün olur. Yüksek çözünürlükte ses basıncı , parçacık hızı ve ses yoğunluğu haritaları ölçülebilir.

Öne Çıkan Özellikleri:
- 20 Hz ile 20 kHz frekans aralığında çalışabilme
- Hızlı bir method olması
- Yankısız oda veya yankısız şartlara ihtiyaç duyulmaması
- Ölçümün ve kaydedilen görüntünün otomatik senkronizasyonu
- Parçacık hızının, Ses yoğunluğunun, Absorbasyonun ve Yansımanın yüksek çözünürlükte   haritalanması
- Yüzey üzerinden anında ses basıncının ve parçacık hızının ölçülmesi
- Ses gücü hesaplanamsı
- Ses haritası üzerinden istenene frekans aralığındaki gürültünün dinlenmesi

Uygulama Örnegi:
A novel acoustic pressure-velocity based method to assess acoustic leakages of an acoustic enclosure in non anechoic environments
Published at the Euronoise 2009, Hans-Elias de Bree, Emiel Tijs, Steven Steltenpool

Scan & Paint: a novel sound visualization technique (PDF)
Published at the Internoise 2010, H-E de Bree, E. Tijs, S. Steltenpool