Microflown - Hat Sonu Kontrolü
Acoustic End of Line Control

Üretim sürecinde montajı biten parçanın üretim sonu testinin gerçekleştirilmesi kritik bir adımdır. Üretimi hatalı gerçekleştirilmiş bazı ürünler sağlam ürünlerden ayrılmalıdır. Arızalı ürünlerin tespitinin sağlanması "end of line test" kullanımı için öncelikli sebeptir. Hatalı üretim oranını düşürmek ve yüksek arızasız ürün çıkışını gerçekleştirmek "Microflown End of Line Control" uygulamalarının esas amacıdır.

Her ürün kendi benzersiz vibro-akustik davranış modeline sahiptir. Ürünün oluşmasını sağlayan üretim sürecinin işleyişi ve durumu hakkındaki önemli bilgiler bu modelin içerisinde saklıdır. Bu avantajlı bilgilere sahip olma yeteneği, üretim bandından gelen hatalı ürünlerin sayısında azalmayı sağlayarak üretim maliyetlerinin düşmesini sağlayabilir. Ayrıca akustik End of Line test prosedürlerinin ürüne tahribat vermeyen özelliği onların üretim hattına doğrudan uygulanabilirliğini sağlar.

Şimdiye kadar yapılmaya çalışılan bütün akustik kalite kontrol prosedürlerine, kontrol sürecinde kullanılan basınç mikrofonlarının fiziksel özellikleri engel olmuştur. Akustik sızdırmaz odalar ve yankısız odalar önemli kaynaklara ve karmaşık rutin ölçümlere ihtiyaç duyarlar. Microflown parçacık hızı sensörü kullanımı ile bu tür düzenlere gerek kalmaz. Bunun dışında Microflown sesnsörü ivme ölçümlerinde de kullanılabilir. Bu özelliği onu "End of Line" kontrol prosedürleri için kullanılan ivmeölçerler yerine mükemmel bir alternatif yapıyor.

Microflown - End of line solutions

Microflown parçacık hızı propları akustik üretim hat sonu kontrolü alanında diğer metotlara göre büyük avantajlar sağlar. Microflown parçacık hızı probları ile doğruca üretim esnasında ürünü hattan çıkarmaya gerek duymadan ölçüm alınabilir. Geleneksel mikrofonlara göre Microflown probları arka plan sesleri ve yansımalara karşı yaklaşık 40 db daha az duyarlıdır. Üstelik bu metot ürüne temas gerektirmeyen bir metottur ve buna bağlı olarak kütle yükü etkisi veya sensörü ürüne montajlarken yaşanılan zorluklar yaşanmaz.

Sadece çığır açan bu sensör ile değil, Microflown' un üst seviyedeki mühendislerinin de tecrübe ve bilgi birikimleri ile oluşturulan bu sistem "End of Line" kontrol uygulamaları için komple bir çözümdür. Ürün analizinden itibaren test prosedürü ile üretim hattı uygulamasını tasarlayabilirsiniz. Microflown beklentilerinizi karşılayan özel çözümler sağlama kapasitesine sahiptir.

Özellikler:
- Arka plan seslerine ve yansımalara karşı düşük duyarlılık
- Üretim hattına entegrasyonu mümkündür (Üretim ortamı)
- Temassız metot

Yayınlar:
- A particle velocity sensor to measure the sound from a structure in the presence of   background noise
  Published at the Forum Acousticum 2005, HE de Bree, W.F. Druyvesteyn

- The very near field; theory, simulations and measurements (PDF)
  Published at the ICSV11, 2004, Hans-Elias de Bree